"Nem lehet megoldani problémákat ugyanazzal
a gondolkodásmóddal, amivel létrehoztuk őket."
Albert Einstein
A klímaváltozás a nyakunkon van. Az eddigi megoldások (Kiotói protokoll) csak tovább gerjesztették azt a folyamatot, ami okozta az eddigi hatásokat. A kiotói protokoll lényege abban áll, hogy a klímaváltozásért felelős üvegházhatású gázok ipari kibocsátására kvótákat szabtak ki, és ezekkel a kibocsátási kvótákkal az államok kvázi-szabadon rendelkezhettek, és kereskedhettek vele. A rendszer látványosan megbukott. A CO2 emisszió kvóta piaci értéke mára gyakorlatilag 0 ett (a 16 euró / tonna ár mellett lazán megéri szennyezni), de előtte pár ország (köztük a klímaforintokat elsunnyogó Magyarország) jól járt az üzleten. A Business as Ususal megoldás ezúttal sokaknak anyagilag kifizetődő volt, de a problémát inkább csak elfedte.
Ennek a kudarcnak több oka is volt. A legfőbb az, hogy nem hozott a rendszer paradigmaváltást. Az okokat nem szűntette meg, csak a felületi kezelés kívánt. A fő okot mindannyian látjuk, csak nem merünk kimozdulni a komfortzónánkból. Ha valódi megoldást keresünk, akkor a gondolati keretet kell megváltoztatni. A szabadpiaci logika, melyet a tőkehalmozás mozgat, nem tudja a saját mellékhatásait a rendszerén belül kezelni. Kőkemény nemzetközi szintű állami beavatkozásra van szükség.
A probléma gyökerét most nem tudjuk kitépni, mert ahhoz globálisan fel kellene hagyni a pazarló életmóddal. Korlátozni kellene az autóhasználatot, megállítani az őserdők, és az erdők kiirtását (nem lenne olcsó IKEJA bútor), Északon le kellene mondani olyan élvezeti cikkekről, mint a kávé vagy a csokoládé. Ezek a lépéseket nem lennének hajlandóak megtenni az emberek egyik napról a másikra.
A klíma kommandó azokat a hangokat támogatja, akik az üvegházhatású gázok mindegyikének a kibocsátására globális adót vetnének ki. A szén-dioxid adó ötletét Franciaország már felkarolta, az EU is napirendre tűzi jövőre, Európában külön mozgalom foglalkozik ezzel az üggyel, Magyarországon eddig csak az LMP programjában szerepel.
Szerintünk nem csupán a CO2-re, hanem a metánra is ki kell terjszteni a az adót. Ez azt jelenti, hogy nem csupán az ipari, hanem a mezőgazdasági kibocsátást is adóval kell terhelni. Ennek az intézkedésnek a hatásairól fog majd szólni a következő poszt…